Ruszyła obywatelska inicjatywa ustawodawcza „Emerytury za staż”


W środę 7 lipca formalnie ruszyła nowa obywatelska inicjatywa ustawodawcza „Emerytura za staż”, mająca na celu uaktualnienie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czym jest emerytura stażowa i kogo będzie dotyczyć?

Aktualny system emerytalny uzależnia prawo do emerytury od osiągnięcia odpowiedniego wieku – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Projekt NSZZ Solidarność zakłada wprowadzenie emerytury stażowej. Będzie ona przysługiwać osobom, które osiągną odpowiedni staż pracy objęty ubezpieczeniem społecznym. W przypadku mężczyzn jest to 40 lat, a w przypadku kobiet 35. Dodatkowym wymogiem jest, aby składki odprowadzane przez ten czas zgromadziły kapitał minimalny, wymagany do otrzymania choć minimalnej emerytury. Kwota emerytury stażowej ma być nie mniejsza niż najniższe świadczenie emerytalne.

Na stronie tygodnika Solidarność Konrad Wernicki tłumaczy dlaczego warto poprzeć projekt, nawet jeśli nie dotyczy on nas bezpośrednio:

Tu chodzi o coś więcej. Tu chodzi o zwykłą sprawiedliwość. O to, że jeśli ktoś ciężko pracował od młodości, to powinien mieć prawo wyboru do wcześniejszego odpoczynku. Tym bardziej że przez całe życie był obywatelem, który odprowadzając składki, wspierał funkcjonowanie państwa, w którym żyjemy, w którym dostaliśmy darmową edukację i mogliśmy iść na te studia. Tu chodzi o solidaryzm społeczny, bo nawet jeśli ja nie będę mógł przejść na emeryturę w wieku 60 lat, to bardzo ucieszę się z tego, że mój sąsiad, fachowiec w swojej dziedzinie, będzie mógł ze spokojem odpocząć i spędzać więcej czasu ze swoimi dorosłymi dziećmi i wnukami.

Projekt ten może wpłynąć na przyszłość każdego z nas, dlatego każdy powinien się z nim zapoznać i zdecydować czy jest warty poparcia. Pamiętajcie, że na zebranie podpisów po projektem ustawy w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej są jedynie 3 miesiące, a potrzeba ich aż 100 tysięcy. Więcej informacji, tekst projektu ustawy oraz pliki do pobrania są dostępne w tym artykule.