O nas

„Obywatele decydują” to społeczność patrząca władzy na ręce. Społeczność ta organizuje kampanie, dzięki którym obywatele decydują w ważnych dla nich sprawach.
Historia
Serwis obywateledecydują.pl powołaliśmy do życia w 2012 r. w ramach kampanii „Obywatele decydują” prowadzonej przez Instytut Spraw Obywatelskich. Naszym celem jest dbałość o dobro wspólne i polską rację stanu. „Obywatele decydują” to społeczność patrząca władzy na ręce. Władzy jawnej (np. rząd, parlament, samorząd) i zakulisowej (np. niejawne grupy interesu korporacji). Społeczność organizuje kampanie, dzięki którym obywatele decydują w ważnych dla nich sprawach.
Korzystamy z dorobku aktywności obywatelskiej prowadzonej przez nas od 1996 r. Zaczynaliśmy na froncie kampanii obywatelskiej „Tiry na tory” w połowie lat 90. Spotkania z mieszkańcami, raporty, demonstracje, wystawy objazdowe, dialog parlamentarny. Ważne kamienie milowe naszej aktywności społecznej to audycja „Czy masz świadomość?” w Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej (1996–2002, 2008–2010), Magazyn „Obywatel” (2000–2010), powołanie do życia Instytutu Spraw Obywatelskich (2004) oraz Kuźni Kampanierów (2014).
Serwis obywateledecyduja.pl od początku mobilizował zwykłych ludzi do aktywności obywatelskiej. Promował demokrację uczestniczącą. Przykłady? Zebraliśmy ponad 220 tys. podpisów obywateli pod petycją na rzecz nowelizacji ustawy o Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej. Przeprowadziliśmy zwycięską kampanię na rzecz obniżenia liczby podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą w Łodzi. Przygotowaliśmy założenia do nowelizacji ustaw o referendum krajowym i lokalnym. Promowaliśmy zmiany w Konstytucji w duchu „Konstytucja dla obywateli, nie dla partii”.
1 września 2016 r. ruszyła nowa odsłona serwisu. Jeszcze lepiej wykorzystujemy siłę Internetu i technologii do wzmacniania siły obywateli. Udostępniamy zwykłym ludziom narzędzia kampanii obywatelskich, np.: petycje internetowe, e-maile i telefony posłów, aplikacje do mediów społecznościowych (Twitter, Facebook). Łączymy aktywność obywatelską online z aktywnością offline. Szczegółowe kwestie eksperckie związane z kampaniami publikujemy na stronie internetowej Instytutu Spraw Obywatelskich. Z kolei know-how dla kampanierów, poświęcone prowadzeniu kampanii obywatelskich, umieszczamy na stronie internetowej Kuźni Kampanierów.
Zapraszamy do współpracy.
Obywatele decydują.
Ty decydujesz!
Zespół

Rafał Górski
Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich. Absolwent Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Coachingu i Studium Menedżerskiego MiniMBA.
Społecznik od 1995 r. W latach 2000-2010 członek redakcji Magazynu Obywatel. Inicjator kampanii obywatelskich, m.in.: „Tiry na tory”, „Obywatele decydują” i „Żaden z powyższych”. Ekspert Centrum Wspierania Rad Pracowników i Centrum KLUCZ (Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej). Pomysłodawca „Kuźnii Kampanierów”. W latach 2013-2014 członek Komisji ds. kampanii społecznych w Polskim Radio. Felietonista Tygodnika Solidarność i współpracownik portalu WszystkoCoNajważniejsze.pl.
W czasie wolnym kształtuje ciało, umysł i ducha, przygotowując się do „Selekcji” – gry opartej na scenariuszach selekcji do oddziałów specjalnych typu GROM.
www.wikipedia.org/Rafał_Witold_Górski

Maria Jaraszek
Pr-owiec z zawodu i zamiłowania. Skończyła Media & Communication Studies na University of Wolverhampton oraz Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Łódzkim. W trakcie studiów zrozumiała, że dziennikarstwo nie jest dla niej, więc zajęła się public relations. Doświadczenie zawodowe zbierała w instytucji państwowej i łódzkich agencjach PR. Koordynowała m.in. ogólnopolską kampanię edukacyjną 5 porcji warzyw, owoców lub soku.
Do INSPRO trafiła w 2010 roku jako stażystka – uczestniczka projektu Akademia Instytutu Spraw Obywatelskich. Obecnie zajmuje się promocją, marketingiem i PR. Jest bezpośrednio związana z inicjatywą Obywatele decydują.
Czas wolny spędza podróżując po stolicach Europy lub jako „plecaczek” motocyklisty – męża. Od dzieciństwa fanka Justina Timberlake’a 🙂

Konrad Wójcik
Inicjator, propagator i uczestnik rozmaitych inicjatyw społecznych. Aktywista i współpracownik międzynarodowej organizacji Greenpeace.
W INSPRO, z którym współpracuje od 2007 roku, udzielał się przy inicjatywie Naturalne geny – Chcę wiedzieć, pracował nad rozwojem kampanii Tiry na tory, Obywatele Decydują i Obywatele KOntrolują. Odpowiada także za zaplecze technologiczne, informatyczne i graficzne INSPRO. Nadzoruje i sam projektuje materiały oraz zajmuje się stronami internetowymi inicjatyw. Pomaga w promowaniu projektów oraz zaistnieniem na portalach społecznościowych. Swoją wiedzą dzieli się z innym organizacjami jako doradca w Centrum KLUCZ. Niektórzy mówią o nim „scyzoryk wielofunkcyjny”.
Od 2014 roku wiceprezes Fundacji Kuźnia Kampanierów.
Przeciwnik bezmyślności i nietolerancji. Gorący zwolennik zdrowego współżycia z naturą. Lubi rower, wspinaczkę i uśmiech na twarzach innych.

Piotr Ciompa
Urodzony w 1966 roku, absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego, przed 1989 jeden z liderów tzw. drugiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów, które reprezentował w obradach Okrągłego Stołu w podstoliku ds. edukacji narodowej. Po kilkuletniej pracy w pierwszej połowie lat ’90 jako urzędnik państwowy w Generalnym Inspektoracie Celnym i Ministerstwie Finansów przekwalifikował się na zarządzanie i finanse (MBA Uniwersytetu Calgary).
Zawodowo wynajmuje się jako menedżer w średnich i dużych firmach, m.in. pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Agencji Prasowej S.A., a także notowanej na giełdzie spółki Instal Lublin S.A. W latach 2002-2006 radny Rady Miasta Stołecznego Warszawy (bezpartyjny, wybrany z listy PiS).
Z INSPRO związał się na stałe w 2007. Zaangażowany jest w Centrum Wspierania Rad Pracowników oraz Obywatele Decydują.