fbpx

Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!


Kampanię obywatelską w temacie znakowania żywności zaczęliśmy w 2008 r. Dlaczego? Bo 73,1% Polaków domaga się znakowania żywności „wolnej od GMO”. Wśród rodziców dzieci poniżej 2 lat takiego znakowania żywności chce aż 9 na 10 osób. Takie są wyniki badań „Polacy o GMO” przeprowadzonych przez Millward Brown na zlecenie Instytutu Spraw Obywatelskich.

Konsumenci chcą wiedzieć, co trafia na ich talerze. W Polsce wyszczególnianie na opakowaniach żywności „tradycyjnych ” składników czy dodatków na ogół nie stanowi problemu. Ze swoistą samowolką i brakiem odgórnych regulacji mamy do czynienia dopiero w przypadku żywności produkowanej bez genetycznie modyfikowanych składników (GMO) lub pochodzącej od zwierząt karmionych paszami wolnymi od GMO (jaja, mięso, nabiał).

Uważamy, że obywatele w Polsce powinni mieć zagwarantowaną możliwość wyboru odpowiednio oznaczonej żywności wytworzonej bez udziału GMO. Czytelne etykiety warto promować, gdyż wciąż mamy niepełną wiedzę na temat długofalowego wpływu tej technologii na nasze zdrowie i środowisko, w którym żyjemy.

Jednocześnie ważne jest, żebyśmy nie zapominali o tym, na co zwraca uwagę dr hab. Katarzyna Lisowska w raporcie „Znakowanie żywności wolnej od GMO. Propozycja dla Polski”: „W debacie publicznej wiodący temat to wpływ GMO na zdrowie. Moim zdaniem, dyskusja jest sztucznie przekierowywana na te obszary. W ferworze tej debaty o zdrowiu zapominamy bowiem, że za GMO kryją się ogromne pieniądze. Ogromny biznes, agrobiotechnologia, walczy o swoje zyski. Tu naprawdę nie chodzi o obiektywną prawdę, tylko o zyski koncernów”.

Z tajnych depesz ujawnionych przez portal WikiLeaks wynika, że ambasady amerykańskie w Europie jako jeden ze swoich celów przyjmują propagowanie upraw i żywności GMO w Europie, w tym w Polsce. W negocjowanej teraz za zamkniętymi drzwiami umowie handlowej pomiędzy USA a UE, tzw. „TTIP”, jednym z elementów negocjacji jest zapewne temat GMO. Trudno uwierzyć, że amerykańskie korporacje takie jak Monsanto zrezygnują z europejskiego rynku zbytu.

Mamy nowego prezydenta, rząd i parlament. Bardzo nas ciekawi, jak zachowa się nowa władza w temacie znakowania żywności „wolnej od GMO”. W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy pukać do drzwi decydentów i pytać, po której stronie barykady stoją. Czy po stronie zwykłych obywateli, konsumentów i drobnych rolników? Czy może po stronie 1% klasy bogaczy, rolników wielkoobszarowych i międzynarodowych korporacji?

Więcej informacji:

  1. Aktualności z frontu kampanii
  2. Spot emitowany w TVP „Czy wiesz, czym karmisz swoje dziecko?”
  3. Raport „Znakowanie żywności wolnej od GMO – propozycja dla Polski”

Nasze pozostałe kampanie Zobacz w co możesz się zaangażować

Petycja My Pasażerowie

My, pasażerowie żądamy!

Oglądaj więcej
Nie wykluczajcie taty - zakończona

NIE wykluczajcie taty!

Oglądaj więcej
NIE dla glifosatu - petycja

NIE dla glifosatu w naszych miastach!

Oglądaj więcej
Łódzki rower publiczny w Manufakturze - zakończona petycja

Łódzki Rower Publiczny w Manufakturze

Oglądaj więcej
Petycja smog zakończona

STOP #SMOGsamochodowy

Oglądaj więcej
Tak dla znaku wolne od GMO - zakończona petycja

Tak dla jednolitego znaku „wolne od GMO”!

Oglądaj więcej

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Pomagaj stale

Dołącz do Społeczności Aktywnych Obywateli

Włącz się

Wpłać

Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla nas wszystkich

Zostań Darczyńcą

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Wspieraj nas robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani

Newsletter

Cieszymy się, że tu jesteś! W kampanii "Obywatele decydują" dużo się dzieje. Nie przegap tego, co może Cię zainteresować. Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40, dla celów związanych z działaniami fundacji. Dane te są przetwarzane zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 roku Nr 101 poz. 926 z późniejszymi zm.). Potwierdzam zapoznanie się z Polityką Prywatności INSPRO.