Publikacje
W ramach kampanii "Obywatele decydują" wydaliśmy raporty, ekspertyzy i poradniki dot. kwestii obywatelskich. Wszystkie publikacje są dostępne w wersjach elektronicznych. Zachęcamy do pobierania i czytania!
Inicjatywa ustawodawcza obywateli
W najnowszym raporcie grupa naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Gdańskiego przedstawia, jak inicjatywa ustawodawcza obywateli działa w innych, europejskich krajach. W tym raporcie znajdziecie również raport z badania socjologicznego komitetów Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych, badanie identyfikujące bariery w zakresie wykonywania OIU, oraz propozycję konkretnych rozwiązań.
Obywatelska inicjatywa ustawodawcza, jako narzędzie kształtowania postaw obywatelskich
Raport dotyczy mechanizmu inicjatywy ustawodawczej obywateli, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Znalazły się w nim przykłady rozwiązań prawnych dla tego mechanizmu, jakie zastosowano w innych krajach, ze szczególnym uwzględnieniem tych rozwiązań, na których warto się wzorować, czyli tzw. dobre praktyki.
Poradnik działaczy obywatelskich
Książka „Obywatele Decydują” to świadectwo długiej, pięcioletniej batalii o wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego w Łodzi. Batalii zakończonej ogromnym sukcesem mieszkańców – proponowane przez nich zmiany jednomyślnie poparli wszyscy łódzcy radni.
Konstytucja dla obywateli
Raport ekspercki wydany w celu zabrania głosu w debacie publicznej, poświęconej zmianom ustawy zasadniczej. Zawiera m.in. analizę projektów lub postulatów dotyczących zmiany obowiązującej konstytucji zgłaszanych przez polityków, ekspertów, a także organizacje obywatelskie, w ciągu minionych 18 lat.
Referenda dla obywateli
Raport jest podsumowaniem kliku lat działań na rzecz wzmocnienia instytucji referendum w Polsce. Zawiera listę rekomendacji zmian prawnych, jak również "Warunki dobrej praktyki referendalnej", przygotowane przez Komisje Wenecką.
Elektroniczne poparcie inicjatyw obywatelskich
Ekspertyza jest ważnym głosem w debacie na temat nowego modelu podejmowania decyzji w naszym państwie. Modelu, który stoi po stronie Obywateli. Poświęcona jest omówieniu możliwości wykorzystania technologii cyfrowych i informacyjnych do usprawniania procesu pozyskiwania obywatelskiego popierania projektów w ramach procedury zgłaszania obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej.
Single Transferable Vote (STV) – Preferencyjna ordynacja wyborcza
Niniejsza ekspertyza poświęcona jest ordynacji wyborczej, czyli sposobowi rekrutacji i selekcji elit politycznych. Celem systemu wyborczego powinno być precyzyjne odzwierciedlenie woli wyborców oraz sprawiedliwy podział mandatów. Zasadniczą treść publikacji stanowi opis oraz propozycja wprowadzenia w Polsce ordynacji STV, łączącej w sobie zalety metod proporcjonalnych i większościowych.
Obywatele decydują – wydanie drugie
Oddając tę publikację do rąk czytelnika, wyrażamy nadzieję, że będzie ona użyteczna w pogłębianiu wiedzy o ustawach obywatelskich oraz ułatwi zmiany w inicjatywie ludowej. Zmiany dla dobra wspólnego. Autorami niniejszego raportu są wybitni specjaliści z zakresu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej: prof. Piotr Uziębło i dr Anna Rytel-Warzocha z Uniwersytetu Gdańskiego.