fbpx

Publikacje

W ramach kampanii "Obywatele decydują" wydaliśmy raporty, ekspertyzy i poradniki dot. kwestii obywatelskich. Wszystkie publikacje są dostępne w wersjach elektronicznych. Zachęcamy do pobierania i czytania!

Inicjatywa ustawodawcza obywateli

W najnowszym raporcie grupa naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Gdańskiego przedstawia, jak inicjatywa ustawodawcza obywateli działa w innych, europejskich krajach. W tym raporcie znajdziecie również raport z badania socjologicznego komitetów Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych, badanie identyfikujące bariery w zakresie wykonywania OIU, oraz propozycję konkretnych rozwiązań.

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza, jako narzędzie kształtowania postaw obywatelskich

Raport dotyczy mechanizmu inicjatywy ustawodawczej obywateli, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Znalazły się w nim przykłady rozwiązań prawnych dla tego mechanizmu, jakie zastosowano w innych krajach, ze szczególnym uwzględnieniem tych rozwiązań, na których warto się wzorować, czyli tzw. dobre praktyki.

Poradnik działaczy obywatelskich

Książka „Obywatele Decydują” to świadectwo długiej, pięcioletniej batalii o wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego w Łodzi. Batalii zakończonej ogromnym sukcesem mieszkańców – proponowane przez nich zmiany jednomyślnie poparli wszyscy łódzcy radni.

Konstytucja dla obywateli

Raport ekspercki wydany w celu zabrania głosu w debacie publicznej, poświęconej zmianom ustawy zasadniczej. Zawiera m.in. analizę projektów lub postulatów dotyczących zmiany obowiązującej konstytucji zgłaszanych przez polityków, ekspertów, a także organizacje obywatelskie, w ciągu minionych 18 lat.

Referenda dla obywateli

Raport jest podsumowaniem kliku lat działań na rzecz wzmocnienia instytucji referendum w Polsce. Zawiera listę rekomendacji zmian prawnych, jak również "Warunki dobrej praktyki referendalnej", przygotowane przez Komisje Wenecką.

Elektroniczne poparcie inicjatyw obywatelskich

Ekspertyza jest ważnym głosem w debacie na temat nowego modelu podejmowania decyzji w naszym państwie. Modelu, który stoi po stronie Obywateli. Poświęcona jest omówieniu możliwości wykorzystania technologii cyfrowych i informacyjnych do usprawniania procesu pozyskiwania obywatelskiego popierania projektów w ramach procedury zgłaszania obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej.

Single Transferable Vote (STV) – Preferencyjna ordynacja wyborcza

Niniejsza ekspertyza poświęcona jest ordynacji wyborczej, czyli sposobowi rekrutacji i selekcji elit politycznych. Celem systemu wyborczego powinno być precyzyjne odzwierciedlenie woli wyborców oraz sprawiedliwy podział mandatów. Zasadniczą treść publikacji stanowi opis oraz propozycja wprowadzenia w Polsce ordynacji STV, łączącej w sobie zalety metod proporcjonalnych i większościowych.

Obywatele decydują – wydanie drugie

Oddając tę publikację do rąk czytelnika, wyrażamy nadzieję, że będzie ona użyteczna w pogłębianiu wiedzy o ustawach obywatelskich oraz ułatwi zmiany w inicjatywie ludowej. Zmiany dla dobra wspólnego. Autorami niniejszego raportu są wybitni specjaliści z zakresu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej: prof. Piotr Uziębło i dr Anna Rytel-Warzocha z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Pomagaj stale

Dołącz do Społeczności Aktywnych Obywateli

Włącz się

Wpłać

Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla nas wszystkich

Zostań Darczyńcą

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Wspieraj nas robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani

Newsletter

Cieszymy się, że tu jesteś! W kampanii "Obywatele decydują" dużo się dzieje. Nie przegap tego, co może Cię zainteresować. Zapisz się na newsletter!

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.