fbpx

Dwie kadencje w samorządzie i parlamencie

Informacja! Zbiórka podpisów zakończona! Dziękujemy wszystkim, którzy opowiedzieli się za wprowadzeniem zasady dwóch kadencji w polskim samorządzie i parlamencie.

O dwukadencyjności mówimy od 2012 roku, kiedy rozpoczęliśmy kampanię Obywatele decydują. Aktualnie zbieramy podpisy pod petycją, w której Polacy domagają się dwóch kadencji w samorządach i parlamencie.

Wójt, burmistrz i prezydent miasta powinni pełnić funkcje nie dłużej niż dwie następujące po sobie kadencje po 5 lat. Pozwoli to rozkruszyć zabetonowane w wielu gminach „układy zamknięte”. Klientelizm i brak kontroli społecznej. Strach zwykłego człowieka przed lokalną oligarchią. Arogancja ludzi władzy, którzy nie rozliczają się ze swoich obietnic wyborczych.

Pamiętamy, jak w październiku 2014 roku przed wyborami samorządowymi prowadziliśmy kampanię „Obywatele decydują – dość olewania!”. Nasz spot z Julią Kamińską miał wtedy ponad 700 tysięcy odsłon. 15 tysięcy Polaków wysłało żądanie rozliczenia się z obietnic wyborczych do swoich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Odpowiedział jeden włodarz (!).

Nasza petycja dotyczy też dwukadencyjności posłów i senatorów. Polskiej racji stanu będzie służyć świeża krew w parlamencie oraz poznanie życia poza Wiejską przez „zawodowych” polityków.

Nasze państwo nie straci, kiedy posłowie z kilkunastoletnim stażem pracy na Wiejskiej zrobią sobie przerwę. Będzie to dla nich okazją do zobaczenia świata zwykłych ludzi, takim jaki on jest, a nie jakim kreują go media czy ludzie z najbliższego kręgu posła, czy senatora. Dużo mądrości jest w powiedzeniu, że rezultatem długiego siedzenia w okopie jest mylenie krawędzi okopu z linią horyzontu.

Minister Elżbieta Rafalska, zapytana o dwukadencyjność w samorządach, stwierdziła, że„to rozwiązanie ma już dzisiaj dużą społeczną akceptację.” Co mówią zwykli obywatele? Na zlecenie Super Expressu, który patronuje naszej kampanii, przeprowadzono sondaż. Oto jego wyniki:

Dwie kadencje w samorządzie - ankieta
Dwie kadencje w parlamencie - ankieta

Obecna sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, ani demokracji, ani dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w państwie, czyli krótko mówiąc zmiana jest potrzebna.


Więcej informacji:

  1. Argumenty za dwukadencyjnością wójtów, burmistrzów i prezydentów miast: „Demokracja lokalna a idea ograniczenia liczby kadencji wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”, Janina Kowalik, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, 2015.
  2. Argumenty za dwukadencyjnością posłów i senatorów: „O dwukadencyjności mówimy od 2012 roku, kiedy rozpoczęliśmy kampanię Obywatele decydują. Polskiej racji stanu będzie służyła świeża krew w parlamencie oraz poznanie życia poza Wiejską, przez „zawodowych” polityków. Obecna sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, ani demokracji, ani dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w państwie, czyli krótko mówiąc zmiana jest potrzebna. Dwukadencyjność ma już dzisiaj dużą społeczną akceptację.” – Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.
  3. Informacje z frontu kampanii na Twitterze: #DwieKadencje, @Rafal_Gorski

Nasze pozostałe kampanie Zobacz w co możesz się zaangażować

STOP smog 5G!

STOP smog 5G!

Oglądaj więcej
Petycja My Pasażerowie

My, pasażerowie żądamy!

Oglądaj więcej
Nie wykluczajcie taty - zakończona

NIE wykluczajcie taty!

Oglądaj więcej
NIE dla glifosatu - petycja

NIE dla glifosatu w naszych miastach!

Oglądaj więcej
Łódzki rower publiczny w Manufakturze - zakończona petycja

Łódzki Rower Publiczny w Manufakturze

Oglądaj więcej
Petycja smog zakończona

STOP #SMOGsamochodowy

Oglądaj więcej

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Pomagaj stale

Dołącz do Społeczności Aktywnych Obywateli

Włącz się

Wpłać

Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla nas wszystkich

Zostań Darczyńcą

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Wspieraj nas robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani

Newsletter

Cieszymy się, że tu jesteś! W kampanii "Obywatele decydują" dużo się dzieje. Nie przegap tego, co może Cię zainteresować. Zapisz się na newsletter!

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40. Dane będą przetwarzane w celu informowania o działaniach Instytutu. Pełna informacja dotycząca ochrony danych osobowych.