fbpx

Dwie kadencje w samorządzie i parlamencie

Information! Zbiórka podpisów zakończona! Dziękujemy wszystkim, którzy opowiedzieli się za wprowadzeniem zasady dwóch kadencji w polskim samorządzie i parlamencie.

O dwukadencyjności mówimy od 2012 roku, kiedy rozpoczęliśmy kampanię Obywatele decydują. Aktualnie zbieramy podpisy pod petycją, w której Polacy domagają się dwóch kadencji w samorządach i parlamencie.

Wójt, burmistrz i prezydent miasta powinni pełnić funkcje nie dłużej niż dwie następujące po sobie kadencje po 5 lat. Pozwoli to rozkruszyć zabetonowane w wielu gminach „układy zamknięte”. Klientelizm i brak kontroli społecznej. Strach zwykłego człowieka przed lokalną oligarchią. Arogancja ludzi władzy, którzy nie rozliczają się ze swoich obietnic wyborczych.

Pamiętamy, jak w październiku 2014 roku przed wyborami samorządowymi prowadziliśmy kampanię „Obywatele decydują – dość olewania!”. Nasz spot z Julią Kamińską miał wtedy ponad 700 tysięcy odsłon. 15 tysięcy Polaków wysłało żądanie rozliczenia się z obietnic wyborczych do swoich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Odpowiedział jeden włodarz (!).

Nasza petycja dotyczy też dwukadencyjności posłów i senatorów. Polskiej racji stanu będzie służyć świeża krew w parlamencie oraz poznanie życia poza Wiejską przez „zawodowych” polityków.

Nasze państwo nie straci, kiedy posłowie z kilkunastoletnim stażem pracy na Wiejskiej zrobią sobie przerwę. Będzie to dla nich okazją do zobaczenia świata zwykłych ludzi, takim jaki on jest, a nie jakim kreują go media czy ludzie z najbliższego kręgu posła, czy senatora. Dużo mądrości jest w powiedzeniu, że rezultatem długiego siedzenia w okopie jest mylenie krawędzi okopu z linią horyzontu.

Minister Elżbieta Rafalska, zapytana o dwukadencyjność w samorządach, stwierdziła, że„to rozwiązanie ma już dzisiaj dużą społeczną akceptację.” Co mówią zwykli obywatele? Na zlecenie Super Expressu, który patronuje naszej kampanii, przeprowadzono sondaż. Oto jego wyniki:

Dwie kadencje w samorządzie - ankieta
Dwie kadencje w parlamencie - ankieta

Obecna sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, ani demokracji, ani dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w państwie, czyli krótko mówiąc zmiana jest potrzebna.


Więcej informacji:

  1. Argumenty za dwukadencyjnością wójtów, burmistrzów i prezydentów miast: „Demokracja lokalna a idea ograniczenia liczby kadencji wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”, Janina Kowalik, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, 2015.
  2. Argumenty za dwukadencyjnością posłów i senatorów: „O dwukadencyjności mówimy od 2012 roku, kiedy rozpoczęliśmy kampanię Obywatele decydują. Polskiej racji stanu będzie służyła świeża krew w parlamencie oraz poznanie życia poza Wiejską, przez „zawodowych” polityków. Obecna sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, ani demokracji, ani dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w państwie, czyli krótko mówiąc zmiana jest potrzebna. Dwukadencyjność ma już dzisiaj dużą społeczną akceptację.” – Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.
  3. Informacje z frontu kampanii na Twitterze: #DwieKadencje, @Rafal_Gorski

Nasze pozostałe kampanie Zobacz w co możesz się zaangażować

Broń gotówki!

Broń gotówki!

Oglądaj więcej
NIE dla spalania lasów!

NIE dla spalania lasów!

Oglądaj więcej
Bez uboju rytualnego? Chcę wiedzieć!

Bez uboju rytualnego? Chcę wiedzieć!

Oglądaj więcej
1% podatku od firm dla organizacji społecznych

1% podatku od firm dla organizacji społecznych

Oglądaj więcej
Ratuj dzieci

Ratuj dzieci!

Oglądaj więcej
SpalarNIE!

spalarNIE!

Oglądaj więcej

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Dodaj nam MOCy!

Pomagaj co miesiąc darowizną

Wspieraj stale

Sklejamy Polskę

Zrzutka na taśmę

Pomóż jednorazowo

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Pomagaj robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani