Bronimy polskiego rolnictwa i żywności przed TTIP i CETA

Partnerzy

Korporacje chcą nowego ACTA. Nowym ACTA z „hormonem wzrostu” są TTIP i CETA – umowy handlowe pomiędzy USA a UE i Kanadą a UE. Raport „Unijni rolnicy na sprzedaż” potwierdza nasze najgorsze obawy. TTIP to wzrost importu „śmieciowej” żywności z USA, dopuszczenie GMO i pestycydów, zagrożenia dla zdrowia polskich konsumentów.

Takie same wnioski płyną z wycieku tajnych fragmentów umowy TTIP. Wyciek miał miejsce 2 maja 2016 r. Korporacje chcą zalania polskiego rynku nieoznakowaną żywnością GMO, kurczakami płukanymi w chlorze i wołowiną „pompowaną” hormonami wzrostu. Z ujawnionych dokumentów wynika, że amerykańskie korporacje nie chcą zgodzić się na „zasadę ostrożności” obowiązującą w UE. Zgodnie z nią to korporacja ma udowodnić, że dany produkt jest bezpieczny dla obywatela, zanim zostanie od dopuszczony na rynek. Kluczowa unijna regulacja w tym zakresie to REACH. Reguluje ona kwestie stosowania chemikaliów. W USA jest odwrotnie, to obywatel lub państwo mają udowodnić, że produkt korporacji zagraża bezpieczeństwu zwykłych ludzi. Przykładowo Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska udało się wprowadzić ograniczenia jedynie w przypadku 6 (!) z ok. 84 tys. substancji chemicznych, które znalazły się w obrocie od 1976 r.

Po wycieku prezydent François Hollande poinformował, że Francja nie podpisze umowy w obecnym kształcie. „Nigdy nie zaakceptujemy podważenia zasad istotnych dla naszego rolnictwa, naszej kultury, wzajemności w dostępie do publicznych rynków” – mówił prezydent Francji.

Z kolei o umowie CETA praktycznie w ogóle nie wspomina się w debacie publicznej. A jest bardzo ważna, ponieważ CETA może się stać „oknem” dla amerykańskich korporacji, umożliwiając im podważanie regulacji europejskich/polskich za pośrednictwem swoich kanadyjskich spółek zależnych. Tych spółek jest ok. 42 tys.

Stop CETA

Niestety Prezydent Andrzej Duda podczas swojej ostatniej wizycie w Ottawie podkreślił, że „Polska bardzo silnie wspiera umowę handlową CETA między Unią Europejską i Kanadą”. To nie jest dobra wiadomość dla zwykłych obywateli.

Dlatego prosimy Cię o wsparcie.

Nasze pozostałe kampanie Zobacz w co możesz się zaangażować

Tramwaje podmiejskie (Łódź)

NIE dla likwidacji tramwajów!

NIE dla likwidacji tramwajów podmiejskich

Oglądaj więcej
Dwie Kadencje

Dwie kadencje w samorządzie i parlamencie

Oglądaj więcej
Apel do sieci handlowych w sprawie żywności wolnej od GMO

Apel do sieci handlowych w sprawie żywności wolnej od GMO

Oglądaj więcej
Znakowanie wolne od gmo

Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!

Oglądaj więcej
Apel do Radnych w Mrozach

Apel do Radnych Gminy Mrozy

Oglądaj więcej
Tak dla ustaw obywatelskich zakończone

Tak dla ustaw obywatelskich

Kampania broniąca głos obywateli

Oglądaj więcej

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Pomagaj stale

Dołącz do Społeczności Aktywnych Obywateli

Włącz się

Wpłać

Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla nas wszystkich

Zostań Darczyńcą

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Wspieraj nas robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani

Newsletter

Cieszymy się, że tu jesteś!
W kampanii "Obywatele decydują" dużo się dzieje. Nie przegap tego, co może Cię zainteresować. Zapisz się na newsletter!