Demokracja w czasach koronawirusa – relacja z debaty (wideo)


W minionym tygodniu we współpracy z Rzeczpospolitą zrealizowaliśmy debatę „Obywatele decydują. Demokracja w czasach koronawirusa”. O obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: posłanką Moniką Falej, posłem Pawłem Kukizem i senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim.

Projekt ustawy przygotowany przez Instytut Spraw Obywatelskich zakłada likwidację sejmowego „kosza” (projekty obywatelskie są odrzucane w pierwszym czytaniu), „zamrażarki” (ustawy nie są ani odrzucane ani uchwalane, jedynie leżą w sejmowej szufladzie) i „pralki” (projekty obywatelskie są tak zmieniane podczas prac komisji sejmowych, że nie przypominają swojej pierwotnej formy). Jednym z ważniejszych aspektów jest możliwość zbierania podpisów przez internet, a także wydłużenie czasu na ich zebranie z 3 do 6 miesięcy. Komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej miałby także możliwość wycofania projektu, jeśli zadziałałaby sejmowa „pralka”, a po zebraniu 50 tys. podpisów możliwość wypromowania działań w mediach publicznych.

Co na ten temat sądzą nasi goście? Co jeszcze chcieliby zmienić? Obejrzyj zapis z debaty, żeby dowiedzieć się więcej!

Poniżej znajdziesz także tekst ustawy i uzasadnienie.


Debata została zrealizowana dzięki środkom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu: „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” – GOSPOSTRATEG. Obszar: pułapki słabości instytucji.