Koniec z paleniem na balkonie?


Radna z Warszawy – Renata Niewitecka ma w planach przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy ograniczającej możliwość palenia papierosów na balkonach. Taki zakaz wprowadzono  niedawno na Litwie, co skłoniło mieszkańców Warszawy do rozmowy na ten temat.

Radna zapytała obywateli stolicy, co sądzą o paleniu na balkonach. Zgłosiło się wiele osób, którym przeszkadza dym papierosowy, lecący z sąsiedzkich balkonów, i chcieliby mieć narzędzie do walki z nim. Pomysł wywołał jednak w sieci większą dyskusję. Wypowiadają się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy wprowadzenia proponowanego zakazu. Niektórzy uważają,  że taki zakaz to ograniczenie wolności i ich praw, inni wskazują, że palenie jest szkodliwe zarówno dla palących jak i osób biernie wdychających dym.

Na Litwie zakaz obowiązuje tylko w określonych miejscach. O jego wprowadzeniu decydują zarządcy budynków. W Polsce także są przykłady nieruchomości, w których zostało ograniczone palenie na balkonach. Przykładem może być jedna z rzeszowskich spółdzielni mieszkaniowych, w której zakaz palenia widnieje w regulaminie. Jednak nie może być on prawnie egzekwowany.

Aktualnie zbierane są opinie z całej Polski. Swój głos w sondzie można oddać za pomocą formularza udostępnionego na profilu radnej Niewiteckiej na Facebooku. Odpowiedzi są zbierane do 31.08.2021r., a głosować może każdy. Wyniki zostaną opublikowane do  5 września. A co dalej? Dalej czas na projekt ustawy w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej i zbieranie podpisów obywateli.