Ruszamy z panelem eksperckim

  • panel ekspercki

W ramach projektu „Obywatele decydują” powołaliśmy panel ekspercki, który będzie pracował na rzecz nowelizacji ustawy o Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej (OIU). Pierwsze spotkanie odbędzie się już 25 czerwca 2020 r.

Do panelu zaprosiliśmy przedstawicieli komitetów OIU i organizacji społecznych, naukowców i ekspertów oraz osoby z Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Cyfryzacji. Rezultatem pracy zespołu będą konkretne rekomendacje i zmiany w zapisach ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Szczególnie chcemy się skupić na możliwości zbiórki podpisów pod projektami ustaw przez internet. 

Materiałem wyjściowym do prac panelu są:

  1. Raport „Obywatele decydują”, wydany przez nas w 2017 r.
  2. Raport badawczy przygotowany przez zespół w składzie: Anna Rakowska-Trela, Anna Rytel-Warzocha, Krzysztof Skotnicki, Piotr Uziębło – publikacja wkrótce.

W międzyczasie będziemy prowadzić konsultacje społeczne z obywatelami na naszym portalu dot. proponowanych przez panel ekspercki zmian. Więcej informacji już niedługo.


Panel jest elementem projektu „Obywatele decydują” realizowanego przez Instytut Spraw Obywatelskich we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Łódzkim. Przedsięwzięcie jest finansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu: „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” – GOSPOSTRATEG. Obszar pułapki słabości instytucji.