Prezydenckie referendum odrzucone przez Senat

  • wybory(pixabay)

Senat nie wyraził zgody na zarządzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę ogólnokrajowego referendum w sprawie zmian w konstytucji.  

Za propozycją prezydenta opowiedziało się 10 senatorów, 30 było przeciw, od głosu wstrzymało się 52. Tym samym nie uzyskano koniecznej do podjęcia uchwały większości bezwzględnej, która w środowym głosowaniu wynosiła 47 głosów.

Przypomnijmy, że 3 maja ubiegłego roku Andrzej Duda wystąpił z propozycją zorganizowania dwudniowego referendum, w którym Polacy mogliby wypowiedzieć się na temat wprowadzenia zmian w konstytucji.

Powinniśmy zacząć dyskusję nad nową konstytucją w Polsce. Chciałbym, żeby to była dyskusja jak najbardziej społeczna.

Przeprowadzenie referendum zaplanowano na listopad bieżącego roku. Spornymi kwestiami stały się wysokie koszty oraz termin – 10 i 11 listopada. W tym drugim przypadku obawiano się, że będzie on kolidował z jesiennymi wyborami samorządowymi oraz obchodami Święta Niepodległości. Kontrowersje budziły również treść i sposób sformułowania pytań. Prezydent zaproponował, by w referendum padło 10 pytań. Miały one dotyczyć m.in. uchwalenia nowej konstytucji bądź wprowadzenia zmian do obecnie obowiązującej, wprowadzenia systemu prezydenckiego lub gabinetowego, konstytucyjnego zagwarantowania nienaruszalności praw rodziny do świadczeń z programu 500 plus, a także prawa do emerytury nabywanego w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

wyniki głosowania Senatu - referendum prezydenckie