Rafał Górski: Obywatele decydują – koniec z sejmowym koszem, zamrażarką i pralką!

  • Rafał Górski - autor

Rafał Górski: 223 tysiące obywateli złożyło wizytę Prezydentowi Andrzejowi Dudzie w jego kancelarii. Odwiedziny miały miejsce 29 sierpnia. O co chodzi? Po 5 latach kampanii „Obywatele decydują” przekazaliśmy prezydentowi 223 tys. podpisów pod petycją, w której obywatele domagają się zmian w Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej (OIU).

OIU to narzędzie, dzięki któremu obywatele mogą składać do parlamentu swoje projekty ustaw. Zanim złożą muszą zebrać 100 tysięcy podpisów.

Od stycznia 2012 roku walczymy o to, żeby usprawnić to narzędzie. Przykładowo, chcemy żeby obywatele po zebraniu 50 tysięcy podpisów mieli możliwość nagłaśniania ich sprawy w publicznej telewizji i radiu. Chcemy, żeby w pierwszym czytaniu w Sejmie, posłowie nie mogli odrzucać obywatelskich projektów ustaw do „sejmowego kosza”. Nie może być tak, że projekty na lata trafiają do „sejmowej zamrażarki”, tzn. parlamentarzyści się nimi nie zajmują z braku terminów, które by ich do tego mobilizowały. Chcemy też, żeby komitet reprezentujący 100 tysięcy obywateli mógł zmieniać zapisy w projekcie ustawy lub go wycofać z Sejmu, kiedy zobaczy, że posłowie zmieniają zapisy w ich projekcie. Dziś ustawy obywatelskie są zagrożone „sejmową pralką”.

„Będę rekomendować prezydentowi, żebyśmy się tym problemem zajęli” – to słowa ministra Andrzeja Dery wypowiedziane na spotkaniu z nami 29 sierpnia w Kancelarii Prezydenta.

W spotkaniu wzięli udział eksperci, z którymi współpracujemy: prof. Piotr Uziębło, dr Anna Rytel-Warzocha i dr Marcin Rachwał. Z badań wynika, że w latach 1997-2015 wszystkie podmioty uprawnione wniosły do Marszałka Sejmu 5897 projektów ustaw. Obywatelskich inicjatyw było 53, a zatem 0,9% ogółu. Z 53 projektów tylko 11 zostało przyjętych przez posłów… Obecna na spotkaniu pani Zofia Romaszewska stwierdziła, że to co proponujemy jest „bardzo ważne bo w naszym kraju mamy niski poziom zaufania społecznego i niski udział w wyborach. To jest praca nad naszą obywatelskością.”

Co zrobi Prezydent, czy stanie po stronie ludu?


Tekst opublikowany na www.se.pl