Słów kilka o budżecie partycypacyjnym

  • pieniadze (pixabay)

Jak tłumaczy Wikipedia budżet partycypacyjny to „demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i mieszkaniec gminy decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu gminnego lub też publicznego.” Wiele gmin w Polsce stosuje to narzędzie, aby angażować mieszkańców w sprawy lokalne, m.in. Łódź, Opole i Toruń. O tym, jak sprawdza się ono w praktyce pisze Magdalena Kurowska na portalu www.wethecrowd.pl.

Nie można odmówić budżetowi obywatelskiemu tego, że wyzwala pomysły, na które być może nie odważyliby się urzędnicy. To może oznaczać kreatywne i alternatywne rozwiązania różnych problemów – także tych , o których decydenci nie mieli pojęcia.

Jednym w wypowiadających się jest Rafał Górski z INSPRO, który opowiada o łódzkich realiach budżetu, który doczekał się już czterech edycji.

Na projekty Budżetu Obywatelskiego 2016 zagłosowało 136 tys. łodzian. Cieszy tak duża liczba zainteresowanych obywateli. Trudno mi powiedzieć, na ile oddający głos znali założenia budżetu, a na ile zostali przekonani do oddania głosu w ramach licznych akcji masowego zbierania podpisów, np. przez szkoły. 

Zachęcamy do przeczytania całego tekstu na www.wethecrowd.pl.