Chcemy iść po swoje!


Władza spoczywa w rękach wieloletnich działaczy partii, rodzin urzędników i i ich przyjaciół. Podejmowane są złe decyzje i prowadzone kiepskie inwestycje. Chcemy to zmienić! – mówią członkowie Porozumienia Ruchów Miejskich, ogólnopolskiej koalicji lokalnych komitetów.

Porozumienie to grupa, którą tworzą: Gdańsk Obywatelski z Gdańska, Czas Mieszkańców z Torunia, Prawo do Miasta z Poznania, Miasto Jest Nasze z Warszawy, Samorządni.pl z Płocka oraz koalicja Kraków Przeciw Igrzyskom z Krakowa.

Mówią o sobie: „Działamy od pięciu lat w różnych miastach. (…)Łączy nas spójna wizja rozwoju miast i fakt, że chcemy reprezentować interesy mieszkańców. W każdym historia jest inna. W Warszawie takim impulsem było przede wszystkim referendum w sprawie odwołania prezydent. W Poznaniu liczne konflikty przestrzenne z deweloperami. W Krakowie problem smogu i plany organizacji igrzysk. Od trzech lat działa Kongres Ruchów Miejskich, sieć łącząca aktywistów i wspierających ich ekspertów”.

Wśród błędów wytykanych rządzącym jest marnotrawienie unijnych pieniędzy na niepotrzbne inwestycje. „My proponujemy inny rodzaj myślenia – dość budowania wielkich fajerwerków, które często nie wypalają. Inwestujmy w realną infrastrukturę.” – mówi Kacper Pobłocki, Prawo do Miasta.

Wśród innych „chorób” miast wymieniane jest też rządzenie przez osoby od lat zasiadające w rządzie przy czym jednocześnie dbających o swoje potrzeby, nie zaś o mieszkańców. „Nieprzemyślane decyzje rządzących generują kolejne problemy, choćby suburbanizację, czyli rozlewanie się miast, które powoduje wzrost kosztów utrzymania miejskiej infrastruktury. Transport nie jest zrównoważony. (…) Wśród prezydentów dominuje przekonanie, że miasta muszą ze sobą rywalizować – o pieniądze z budżetu centralnego, o inwestorów. My uważamy, że na współpracy można więcej zyskać.” – dodaje Pobłocki.

Innych problemów upatruje się w wyniku decyzji zapadających w Sejmie. To posłowie uchwalili wadliwą ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym, to Sejm wciąż nie może przyjąć sensownej ustawy metropolitarnej, reprywatyzacyjnej.

Wywiad z członkami Porozumienia możesz przeczytać TUTAJ