Obywatele decydują w wyborach


Polacy teoretycznie mogą decydować wykorzystując różne narzędzia np. inicjatywę ustawodawczą i uchwałodawczą, referenda lokalne i ogólnokrajowe. Jednak tym najbardziej podstawowym narzędziem demokracji są wybory.

Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), koordynujący kampanię „Obywatele decydują” stoi na stanowisku, że potrzebujemy w Polsce ordynacji proobywatelskiej, która daje wyborcom jak największy wpływ na wybór posłów i senatorów. Naszym zdaniem ordynacja propartyjna, która w tej chwili obowiązuje, ma negatywny wpływ na jakość codziennego życia obywateli. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że zmiana systemu wyborczego to za mało. Potrzebne jest wykonanie tytanicznej pracy edukacyjnej u podstaw. Potrzebne jest odbudowanie i wzmocnienie postaw obywatelskich.

Poniżej publikujemy trzy teksty, które uważamy za ważne głosy w debacie na temat kształtu polskiego systemu wyborczego. Pierwszy tekst autorstwa Joanny i Andrzeja Gwiazdów, pierwotnie ukazał się w piśmie “Obywatel” nr 2(16)/2004. O przygotowanie drugiego tekstu poprosiliśmy Patryka Halaczkiewicza z Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Z kolei trzeci tekst napisał dla nas Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej.

Zachęcamy Was serdecznie do lektury, przemyśleń i do czynów, bo tylko zaangażowanie nas wszystkich może doprowadzić do zmiany.

Teksty:

O JOW-ach krytycznieAndrzej i Joanna Gwiazdowie

Jednomandatowo czyli bezpośrednioPatryk Halaczkiewicz

Ordynacja STV w wyborach do SejmuMarcin Gerwin