Trzecie rozwiązanie

3-rozwiazanie

Porozumiewanie się ponad podziałami jest bardzo trudne, ale przecież możliwe do osiągnięcia. Doskonale traktuje o tym książka „3. Rozwiązanie” Stephena R. Coveya, w którą wpisuje model myślenia kampanii „Obywatele decydują”.

Mowa jest o sposobie rozwiązywania konfliktów. Według autora powinniśmy zmienić sposób naszego myślenia. Patrząc na sposoby rozwiązywania większości konfliktów, tych małych dotyczących naszego codziennego życia lub tych większych, np. wagi państwowej, łatwo zauważyć, że przyzwyczailiśmy się do myślenia w kategoriach mojej rozwiązanie jest najlepsze, twoje rozwiązanie do niczego. Jednak należy zadać sobie pytanie:

– Czy na pewno pomysł innej osoby jest do niczego?

A może właśnie moja koncepcja taka jest?

Nasz model myślenia ma wpływ na czyny, a to z kolei na rezultaty. Ja wygrywam, ty przegrywasz - przy takim podejściu bardzo często w końcowym efekcie jeden plus jeden równa się zero, w najlepszym przypadku równa się jeden.

Jest jednak inne rozwiązanie, coś lepszego od kompromisu. Chodzi o stworzenie nowej rzeczywistości, w której łączymy to co moje i to co twoje. Trzecie (3) rozwiązanie wypracowujemy w procesie zwanym synergią. Razem można zyskać o wiele więcej niż w pojedynkę. Tutaj jeden plus jeden daje nam dziesięć, to zupełnie nowa jakość współpracy między ludźmi.

Istnieją 4 zasady sprzyjające procesowi synergii:

  1. „Widzę siebie” jako człowieka zdolnego do samodzielnego i krytycznego osądu. Sam decyduję o tym, jaki jestem. Należę do grupy X, ale ta przynależność nie determinuje w 100% moich zachowań i myśli.
  2. „Widzę ciebie” jako człowieka którego obdarzam szacunkiem. Cytując Coveya: Dla mnie nie jesteś „rzeczą”, narzędziem, jak klucz czy młotek, których mogę używać do własnych celów.
  3. „Analizuję ciebie” zaczynamy od stwierdzenia, że nikt nie ma monopolu na całą prawdę. Inne perspektywy są nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne. Słucham ciebie i słyszę do momentu, aż zrozumiem twój punkt widzenia.
  4. „Między nami zachodzi synergia” to czwarta reguła. Szukam trzeciego (3). rozwiązania. Obie strony są gotowe do szukania rozwiązania lepszego niż te, na które wpadły osobno.

Okazuje się, że własna wizja wzbogacona o pomysły drugiej osoby daje coś znacznie bardziej wartościowego i lepszego. Czasem ciężko jest odpuścić swoje pomysły, bo przecież wydaje nam się, że nic lepszego nie da się już wymyślić. Ale właśnie wtedy warto spojrzeć obiektywnie na siebie i uważnie wysłuchać innych. Mimo że proces dochodzenia do trzeciego (3) rozwiązania może być trudny, należy pamiętać, że synergia jest znacznie korzystniejsza dla nas, ale również dla naszego otoczenia.

Książka „3. Rozwiązanie” to idealna lektura nie tylko dla społeczników, ale też a może i przede wszystkim dla polityków rządzących naszym krajem. Warto rozmawiać, warto współpracować dla osiągnięcia „czegoś” lepszego!

Wstecz
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Trzecie rozwiązanie

  1. bierut1 pisze:

    Tu jest właśnie pies pogrzebany. MOJA RACJA JEST NAJRACJONALNIEJSZA, SŁUSZNOŚĆ NAJSŁUSZNIEJSZA, MĄDROŚĆ NAJMĄDRZEJSZA. Przecież ja mogę zacząć a ktoś skończyć lub odwrotnie. W firmach stosuję się tzw burzę mózgów w ceru rozwiązania trudnego i wielotorowego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>