Rząd poparł główne założenia Obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody


Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dotyczy nowego sposobu podejmowania decyzji w sprawie utworzenia parku narodowego, zmiany jego granic lub likwidacji. Dotychczas obowiązujący wymóg uzgodnienia projektów dotyczących parków narodowych proponuje się zastąpić koniecznością uzyskania opinii właściwych miejscowo organów uchwałodawczych jednostek samorządu terytorialnego, Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz organizacji pozarządowych.Pierwsze w czytanie w Sejmie projektu ustawy odbyło się 12 stycznia 2012 r.

Zdaniem rządu, który opublikował swoje stanowisko 26 czerca b.r., propozycja zawarta w obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy jest zasadna. Decyzje o określeniu lub zmianie granic parku narodowego powinny uwzględniać zarówno potrzeby ochrony przyrody, jak i potrzeby lokalnych społeczności. Według rządu oznacza to, że mieszkańcy powinni mieć wpływ na decyzje, które ich dotyczą.

Obywatelska inicjatywa jest odpowiedzią na sytuację, w której parki narodowe nie są tworzone ani powiększane, ponieważ obowiązujące przepisy dają samorządom wszystkich szczebli prawo weta w tej sprawie. Prawo do blokującego sprzeciwu dla samorządów dotyczy także terenów nie będących ich własnością. Jedna gmina może zablokować bez racjonalnej przyczyny włączenie do parku narodowego terenów należących do skarbu państwa, czyli wszystkich Polaków.